تبلیغات
حضرت عباس (ع) - مختصری از شرح یاران
 
حضرت عباس (ع)
اشك باید راز دار باشد
درباره وبلاگ


به وبلاگ حضرت عباس(ع) خوش آمدید.
با افتخار این بلاگ را متبرك ساختیم با نام علمدار عشق، حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام- وسعی بر آن داریم تا مطالبی را با صدق كامل به اطلاع شما عزیزان برسانیم.

بازدید كنندگان گرامی استفاده از مطالب وبلاگ حضرت عباس(ع) با ذكر و درج آدرس بلا مانع است.

مدیر وبلاگ : Movahed
نویسندگان
سه شنبه 8 آذر 1390

"مقتل شهدایی که در حمله اول به شهادت رسیدند"((مختصری از شرح یاران))

پس شایسته باشد كه آن اشخاصی را كه در حمله اولی شهید شدند و من بر اسم شریفشان مطلع شدم ذكر كنم و ایشان به ترتیبی كه در مناقب ابن شهر آشوب است این بزرگوارانند:

نعیم‌ بن ‌عجلان و او برادر نعمان بن عجلان است كه از اصحاب امیرالمومنین علیه السلام و عامل آن حضرت بر بحرین و عمان بوده و گویند این دو تن با نضر كه برادر سیم است از شجعان و از شعراء بوده‌اند و در صفین ملازمت آن حضرت داشته‌اند.

عمران ‌بن ‌كعب ‌بن ‌حارث‌ الاشجعی كه در رجال شیخ ذكر شده.

حنظله بن عمر والشیبانی ـ قاسط بن زهیر و برادرش مقسط و در رجال شیخ اسم والدشان را عبدالله گفته.

كنانه‌بن‌عتیق‌تغلبی كه از ابطال و قراء و عباد كوفه به شمار رفته.

 

عمرو بن ‌ضبیعه‌ بن ‌قیس ‌التمیمی و او فارسی شجاع بود، گویند اول با عمر سعد بوده پس داخل شده در انصار حسین علیه السلام.

ضرغامه ‌بن ‌مالك ‌تغلبی، و بعضی گفته‌اند كه او بعد از نماز ظهر به مبارزت بیرون شد و شهید گردید.

عامر بن ‌مسلم ‌العبدی، و مولای او سالم از شیعیان بصره بودند و با سیف بن مالك و ادهم بن امیه به همراهی یزیدبن ثبیط و پسرانش به یاری امام حسین علیه السلام آمدند و در حمله اولی شهید گشتند.

سیف بن عبدالله بن مالك العبدی، بعضی گفته‌اند كه او بعد از نماز ظهر به مبارزت بیرون و شهید شده ره.

 

عبدالرحمن بن عبدالله الارحبی الهمدانی و این همان كسی است كه اهل كوفه او را با قیس به مسهر به سوی امام حسین علیه السلام به مكه فرستادند با كاغذهای بسیار روز دوازدهم ماه رمضان بود كه خدمت آن حضرت رسیدند.

حباب بن عامر التیمی از شیعیان كوفه است با مسلم بیعت كرده و چون كوفیان با مسلم جفا كردند حباب به قصد خدمت امام حسین علیه السلام حركت كرده و در بین راه به آن حضرت ملحق شد.

عمروالجندعی ابن شهر آشوب او را از مقتولین در حمله اولی شمرده ولكن بعض اهل سیر گفته‌اند كه او مجروح روی زمین افتاده بوده و ضربتی سخت بر سر او رسیده بود قوم او را از معركه بیرون بردند، مدت یك سال مریض و صاحب فراش بود در سر سال وفات كرد و تایید می‌كند این مطلب را آنچه در زیارت شهداء است:

 

اَلسَّلامُ عَلَی الْمُرَتّثِ مَعَهُ عَمْروُبْنِ عَبْدُاللهِ الْجُنْدُعی.

 

حلاس (بحاء مهمله كغراب) بن عمر والاذی الراسبی، و برادرش. نعمان بن عمرو از اهل كوفه و از اصحاب امیرالمومنین علیه اسلام بوده، بلكه حارس از سرهنگان لشكر آن حضرت در كوفه بوده.

 

سوار بن ابی عمیرالنهمی در حمله اولی مجروح در میان كشتگان افتاد او را اسیر كردند به نزد عمر سعد بردند. عمر خواست او را بكشد قوم او شفاعتش كردند او را نكشت لكن به حال اسیری و مجروح بود تا ششماه پس از آن وفات كرد مانند موقع بن ثمامه كه او نیز مجروح افتاده بود قوم او را به كوفه بردند و مخفی كردند ابن زیاد مطلع شد فرستاد تا او را بكشند قوم او از بنی اسد شفاعتش كردند او را نكشت لكن او را در قید‌آهن كرده فرستاده او را بزاره (موضعی بعمان) موقع از زحمت جراحتها مریض بود تا یك سال پس از آن در همان زاره وفات فرموده، و اشاره به او كرده كمیت اسدی در این مصرع: وِ اِنَّ اَیُوموسی اَسیرٌ مُكَبَّلٌ. (ابوموسی كنیه موقع است). و بالجمله در زیارت شهداء است السَّلامُ عَلَی الْجَریحِ الْمَاْسٌورِ سُوّارِبْنِ اَبی عَمیرِ النَّهْمی.

 

عماربن ابی سلامه الدالانی الهمدانی از اصحاب امیرالمومنین علیه السلام و از مجاهدین در خدمتش به شمار رفته بلكه بعضی گفته‌اند كه او حضرت رسول صلی الله علیه و آله را نیز درك كرده.

 

زاهر مولی عمروبن الحمق جد محمد بن سنان زاهری در سنه شصتم به حج مشرف شده و به شرف مصاحبت حضرت سیدالشهداء علیه السلام نائل شده و در خدمتش بود تا در روز عاشوراء در حمله اولی شهید گشت.

از قاضی نعمان بصری مرویست كه: چون عمروبن الحمق از ترس معاویه گریخت به جانب جزیره و مردی از اصحاب امیرالمومنین علیه السلام كه نامش زاهر بود با او همراه بود، چون مار عمرو را گزید بدنش ورم كرد، زاهر را فرمود كه حببیم رسول خدا صلی الله علیه و آله مرا خبر داده كه شركت می‌كند در خون من جن و انس و ناچار من كشته خواهم گشت در این وقت اسب سوارانی كه در جستجوی او بودند ظاهر شدند عمرو به زاهر فرمود كه تو خود را پنهان كن این جماعت به جستجوی من می‌آیند مرا می‌یابند و می‌كشند و سرم را با خود می‌برند و چون رفتند تو خود را ظاهر كن و بدن مرا از زمین بردار و دفن كن زاهر گفت تا من تیر در تركش دارم با ایشان جنگ می‌كنم تا آنگاه با تو كشته شوم، عمرو فرمود آنچه من می‌گویم بكن كه در امر من نفع می‌دهد خدا ترا زاهر چنان كرد كه عمرو فرموده بود و زنده بماند تا در كربلا شهید شده ره.

 

جبله بن علی الشیبانی از شجاعان اهل كوفه بوده.

 

مسعود بن الحجاج التیمی و پسرش عبدالرحمن از شجاعان معروفین بوده‌اند با ابن سعد آمده بود در ایامی كه جنگ نشد بود آمدند خدمت امام حسین علیه السلام سلام كنند بر آن حضرت پس سعادت شامل حالشان شده خدمت آن حضرت ماندند تا در حمله اولی شهید گشتند.

زهیر بن بشر الخثعمی.

 

عمار بن حسان بن شریح الطائی از شیعیان مخلصین بوده و با حضرت امام حسین علیه السلام از مكه مصاحبت كرده تا در كربلا.

و پدرش حسان از اصحاب امیرالمومنین علیه السلام بوده و در صفین در ركاب حضرت شهید شده. و در رجال اسم عمار را عامر گفته‌اند، و از احفاد اوست عبدالله بن احمد بن عامر بن سلیمان بن صالح بن وهب بن عامر مقتول به كربلا ابن حسّان و عبدالله مكنی است به ابوالقاسم و صاحب كتبی است كه از جمله آنها است كتب قضایا امیرالمؤمنین علیه السلام روایت می‌كند آنرا از پدرش ابوالجعد احمد بن عامر و شیخ نجایش روایت كرده از عبدالله بن احمد مذكور كه گفت پدرم متولد شد سنه صد و پنجاه و هفت و ملاقات كرد شیخ ما حضرت رضا علیه السلام را در سنه صد و نود و چهار وفات كرد حضرت رضا علیه السلام در طوس سنه دویست و در روز سه شنبه هیجدهم جمادی الاولی و من ملاقات كردم حضرت ابوالحسن ابومحمد علیهماالسلام را و پدرم مؤذن آن دو بزرگوار بود الخ پس معلوم شد كه ایشان بیت جلیلی بوده‌اند از شیعه قدس الله ارواحهم.

 

مسلم بن كثیر ازدی كوفی تابعی گویند از اصحاب امیرالمؤمنین علیه السلام بوده و در ركاب آن حضرت در بعضی حروب زخمی و به پایش رسیده بود و خدمت سیدالشهداء علیه السلام از كوفه به كربلاء مشرف شده در روز عاشورا در حمله اولی شهید شد و نافع مولای او بعد از نماز ظهر شهید گردید.

زهیر بن سلیم ازدی و این بزرگوار از همان سعادتمندانست كه در شب عاشورا به اردوی همایونی حضرت سیدالشهداء علیه السلام ملحق شدند.

 

عبدالله و عبیدالله پسران زیدبن ثبیط عبدی بصری.

 

جَنْدَبِ بْنِ حُجْرِ كِنْدِیّ خَوْلانیّاست كه از اصحاب امیرالمؤمنین علیه السلام به شمار رفته.

 

جَنادَهِ بن كعب انصاری است كه از مكه با اهل وعیال خود در خدمت امام حسین علیه السلام بوده و پسرش: عمرو بن جناده بعد از قتل پدر به امر مادرش به جهاد رفت و شهید شد.

وسالم بن عمرو.

قاسم بن الحبیب الازدی.

بكر بن حی التیمی.

جوین بن مالك التیمی.

ایمه بن سعد الطائی

عبدالله بن بشر كه از مشاهیر شجاعان بوده.

بشر بن عمرو.

حجابن بدر بصری حامل كتاب مسعود بن عمرو از بصره به خدمت امام حسین علیه السلام رسید، و رفیقش.

 

فَعْنَب بن عمرو نمری بصری.

 

عائذبن مجمع بن عبدالله عائدی، رضوان الله علیهم اجمعین و ده نفر از غلامان امام حسین علیه السلام، و دو نفر از غلامان امیرالمؤمنین علیه السلام.

مؤلف گوید كه اسامی بعضی از غلامان كه شهید شده‌اند از این قرار است:

 

اسلم بن عمرو و او پدرش تركی بود و خودش كاتب امام حسین علیه السلام، و دیگر. قارب بن عبدالله دئلی كه مادرش كنیز حضرت امام حسین علیه السلام بوده و دیگر منحج بن سهم غلام امام حسین (ع). با فرزندان امام حسین علیه السلام به كربلا آمد و شهید شد و سعد بن الحرث غلام امیرالمؤمنین علیه السلام و نصر بن ابی نیزر غلام آن حضرت نیز و این نصر پدرش همان است كه در نخلستان امیرالمؤمنین علیه السلام كار می‌كرد و حرث بن نبهان غلام حمزه، الی غیر ذلك.

بر گرفته از كتاب منتهی الآمال حاج شیخ عباس قمینوع مطلب : خاطرات نینوا، 
برچسب ها : مختصری از شرح یاران امام حسین(ع)، شهدای حمله اول كربلا، مقتل شهدای كربلا، مقتل یاران اباعبدالله(ع)،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


حدیث